Šta su fibromi i kako ih možete ukloniti?

pregled fibroma na leđima - lekarka pokazuje na fibrom na leđima plavokose pacijentkinje koji je potrebno ukloniti

 

Svaka promena na koži zahteva pažnju, posvećenost i obaveznu konsultaciju sa dermatologom. Kako bismo vam pomogli da eventualne promene na koži lakše prepoznate, uočite i ispratite, stručni tim dermatološke ordinacije DIVA Medical iz nedelje u nedelju priprema edukativne blogove na različite teme. U novom blogu pokušali smo detaljno da objasnimo šta su fibromi, kako nastaju, koje vrste fibroma postoje, kako izgledaju i koji su najefikasniji načini za uklanjanje fibroma.

Šta su fibromi?

Fibromi su benigni tumori koji se razvijaju iz vezivnog tkiva. Oni su obično male, mekane ili čvrste izrasline koje se javljaju na koži ili ispod nje. 

Izgledom podsećaju na viseće bradavice, a često se dešava i da ih ljudi mešaju sa mladežima, ali razlike svakako postoje.

Fibromi su neškodljivi i retko prerastaju u maligne tumore, ali mogu predstavljati estetski problem ili izazivati nelagodnost ukoliko su nezgodno pozicionirani pa dolazi do trenja od odeće ili prilikom kretanja. Svakako je važno redovno ih kontrolisati, a ukoliko se vaš lekar saglasi možete razmišljati i o njihovom uklanjanju.

fibrom na koži

Kada, kod koga, kako i zašto se javljaju fibromi?

Fibromi se mogu pojaviti kod bilo koga, a neki podaci kažu da se oko polovine svetske populacije susrelo sa nekom vrstom ili oblikom fibroma. 

Tačan uzrok nastanka fibroma još uvek nije poznat, ali većina medicinske i naučne zajednice saglasna je u tome da neki od faktora koji doprinose nastanku fibroma uključuju genetiku, hormonske promene, iritacije ili povrede kože, kao i oslabljen imuni sistem.

Genetika svakako igra važnu ulogu u nastanku fibroma. Ako vaši roditelji ili bliski rođaci imaju fibrome, postoji veća verovatnoća da ćete ih i vi razviti.

Pored toga, fibromi se često javljaju usled većih hormonskih promena, pa se tako fibromi mogu pojaviti kod trudnica zbog hormonalnih promena.

Na područjima kože koja su svakodnevno izložena različitim oblicima trenja, kao što su pazusi, prepone ili predeo izpod dojki se takođe mogu javiti fibromi, kao i na mestima na kojima je dolazilo do povreda kože, ili uboda insekta.

Fibromi se mogu javiti i kao posledica fibromatoze, odnosno bolesti koja izaziva prekomeran rast vezivnog tkiva.

pregled fibroma dermatoskopom, dokrorka sa maskom na licu dermatoskopom proverava fibrom na leđima pacijenta

Koje vrste fibroma postoje?

Najčešće vrste fibroma su meki fibromi i dermatofibromi, a pored njih postoje i neurofibromi, periungualni fibromi, fibromi materice i angiofibromi.

Meki fibromi (acrochordons) su male,  mekane, viseće izrasline koje se obično javljaju na vratu, pazusima, preponama i ispod dojki. Obično su samo estetski neprijatni, ali ako su nezgodno pozicionirani i zbog toga izloženi trenju, mogu izazivati bol ili čak povremeno krvarenje, te se u takvim slučajevima preporučuje njihovo uklanjanje.

Dermatofibromi ili tvrdi fibromi su čvrste, male izrasline koje podsećaju na čvoriće i obično se obično javljaju na nogama i rukama. Dermatofibromi su često pigmentisani, uglavnom su crvenkasto-smeđe boje i mogu biti bolni na dodir. Češće se javljaju kod žena u mlađoj dobi, nego kod muškaraca.

Neurofibromi su posebna vrsta fibroma koja se razvija iz nervnog tkiva. Oni su deo neurofibromatoze, retkog oboljenja koje uzrokuje stvaranje benignih izraslina na koži, koje prate putanju nervnog sistema. Neurofibromi mogu biti kožni, koji su manji pojavljuju se na koži, supkutani (potkožni) koji su čvrstog sastava i leže dublje u kože ili plexiformni, koji prožimaju dublja tkiva, mogu zahvatiti nerve ili krvne sudove i veliki su i zadebljali.

Kod neurofibromatoze, osim dermatologa ili plastičnog hirurga sa kojim ćete se konsultovati kada je reč o njihovom uklanjanju, potrebno je da obavite pregled i kod neurologa.

Periungualni fibromi uglavnom se javljaju blizu noktiju na prstima ruku ili nogu i jedna su od ređih vrsta fibroma. 

Fibromi materice razvijaju se u materici i obično se javljaju nakon trudoće. Mogu izazivati simptome kao što su bol u abdomenu, duge i bolne menstruacije, bol tokom seksualnih odnosa i učestalo mokrenje.

Angiofibromi su takođe retka vrsta fibroma. U pitanju su malene papule koje mogu da se razviju na nosu i obrazima i najčešće se javljaju kod dečaka u pubertetu.

priprema za uklanjanje fibroma: dermatolog detaljno pregleda fibrome na leđima pacijenta pre uklanjanja

Koji su načini za uklanjanje fibroma?

Postoji nekoliko metoda za uklanjanje fibroma, uključujući hirurško uklanjanje, lasersko uklanjanje i radiotalasnu metodu.

Izbor metode uklanjanja fibroma za koju ćete se opredeliti zavisi od vrste fibroma koju imate i njihove veličine. 

Mišljenje i preporuku o tome treba da da vaš lekar, koji prati vaše stanje i upoznat je sa vašim individualnim potrebama.

Hirurško uklanjanje fibroma

Hirurško uklanjanje fibroma podrazumeva operativno uklanjanje ovih benignih promena na koži koje se izvodi u lokalnoj anesteziji. U zavisnosti od stanja pacijenta, ova metoda nekada se preporučuje kod većih fibroma, ili kada su prisutni u manjem broju.

Radiotalasno uklanjanje fibroma

Radiotalasna metoda je moderna i efikasna tehnika za uklanjanje fibroma. Ova metoda koristi visokofrekventne radiotalase, koji precizno seku tkivo bez oštećenja okolne kože.

Kako je u pitanju minimalno invazivna metoda, oporavak je brži nego kod hirurškog uklanjanja, a manji je i rizik od nastanka  ožiljaka.

Ova procedura se takođe obavlja pod lokalnom anestezijom, što je čini bezbolnom za pacijenta.

Lasersko uklanjanje fibroma

Lasersko uklanjanje fibroma koristi lasersku energiju za uklanjanje fibroma. Ova metoda je posebno korisna za male i površinske fibrome.

Laser omogućava precizno uklanjanje fibroma bez oštećenja okolnog tkiva.

Zbog minimalne invazivnosti, kao i kod radiotalasne metode, oporavak je brz, a rizik od infekcije i ožiljaka gotovo nepostojeći.

preporuku za uklanjanje fibroma lekar daje ako su na nezgodnim mestima. na slici dermatolog pokazuje na fibrom na vratu pacijenta koji je potrebno ukloniti

Kada je vreme za uklanjanje fibroma?

Fibromi se obično uklanjaju iz estetskih razloga ili ako izazivaju nelagodnost. Ako fibrom počne da raste, promeni boju ili oblik, postane bolan ili krvari, važno je da se obratite dermatologu kako bi se utvrdili uzroci i isključila mogućnost ozbiljnijih oboljenja.

Sam proces uklanjanja fibroma podrazumeva nekoliko koraka, a kako biste ga što bolje razumeli i znali šta možete da očekujete, stručnjaci iz Dermatološke ordinacije DIVA Medical potrudili su se da ga opišu.

Prvi korak je konsultacija sa dermatologom koji će pregledati fibrome i preporučiti odgovarajuću metodu uklanjanja. Ukoliko je potrebno, osim specijalizovanog dematologa, u proces konsultacija i uklanjanja fibroma može se uključiti i plastični hirurg.

Pre samog uklanjanja, područje oko fibroma se čisti i dezinficira. Aplicira se i lokalna anestezija kako bi se osigurala bezbolna procedura.

U skladu sa preporukom vašeg lekara, fibromi se uklanjaju laserski, radiotalasnom metodom ili hirurškim putem.

Nakon uklanjanja, pacijent dobija uputstva za post-proceduralnu negu kako bi se osigurao brz i bezbedan oporavak.

Uklanjanje fibroma | Diva Laser Centar & Klinika

Zaključak

Fibromi su benigni tumori koje je važno kontrolisati, a ukoliko predstavljaju estetski problem ili izazivaju nelagodu važno je da budu uklonjeni. Postoji nekoliko efikasnih metoda za uklanjanje fibroma, uključujući, hirurško uklanjanje, radiotalasnu i lasersku metodu. 

Ako imate fibrome koje želite ukloniti, konsultujte se sa našim stručnjacima u dermatološkoj ordinaciji DIVA Medical u Beogradu kako biste dobili personalizovan plan lečenja i preporuku za uklanjanje fibroma metodom prilagođenom samo vama, koja će najbolje odgovoriti na vaše potrebe i očekivanja.