Ekcem kod dece: kako ga prepoznati i lečiti
Dečija koža je posebno nežna i osetljiva te joj samim tim treba posvetiti posebnu pažnju, i za njenu negu koristiti prirodne proizvode visokog kvaliteta koji su namenjeni deci i prilagođeni dečijoj koži i redovno posećivati dečijeg dermatologa.
O tome zašto je važno da posećujete dečijeg dermatologa i kako da štitite dečiju kožu od sunca već smo pisali, a novi blog koji je za vas pripremio stručni tim Dermatološke ordinacije DIVA Medical posvećen je ekcemu kod dece, te ćete saznati šta je ekcem, kako da ga prepoznate i šta je važno da znate kada je u pitanju nega kože sklone ekcemu.
Šta je ekcem?
Ekcem, poznat i kao atopijski dermatitis, je alergijsko zapaljenje kože koje karakteriše crvenilo, svrab i suvoća.
Ekcem se najčešće javlja kod beba i male dece, obično između drugog i petog meseca. U većini slučajeva, ekcem se povlači pre navršene pete godine života, ali može se desiti i da se zadrži do puberteta.
Kako i zašto nastaje ekcem?
Tačan uzrok za pojavu ekcema kod dece nije u potpunosti utvrđen, ali se veruje da kombinacija genetskih i faktora iz sredine utiče na njegovo razvijanje.
Tako na primer, ako jedan ili oba roditelja imaju ekcem, astmu ili alergijski rinitis, postoji veća verovatnoća da se će kod deteta razviti ekcem.
Kada su u pitanju spoljašnji faktori, ekcem može biti izazvan izloženošću određenim alergenima kao što su prašina i grinje, a na njegovu pojavu ili pojačavanje simptoma mogu uticati i suv i topao vazduh, određeni materijali koji su bili u kontaktu sa kožom deteta (kao što su vuna i sintetika), kao i hemijske supstance iz prašaka za veš i omekšivača, ali i sastojci u hrani deteta ili majke koja doji (kao što su kikiriki, jaja, mleko, riba, orašasti plodovi i sl).
Preterano znojenje i stres takođe mogu biti okidači za ekcem, a oslabljen imunološki sistem takođe može rezultirati pojavom ekcema.
Kako prepoznati ekcem kod dece – koji su simptomi atopične kože?
Simptomi ekcema mogu varirati, ali najčešće uključuju:
Crvenilo – uglavnom na čelu, licu, zglobovima ruku i nogu, ali može se javiti i na drugim delovima tela.
Svrab je jedan od najizraženijih simptoma ekcema i može biti veoma intenzivan. Zbog toga se, usled češanja, kod dece mogu javiti i sekundarne bakterijske infekcije.
Suvoća – koža zahvaćena ekcemom može biti suva, ispucala i gruba na dodir.
Izbijanje plikova – na koži se mogu pojaviti sitni plikovi koji vremenom pucaju pa se formiraju krastice.
Kako se leči ekcem kod dece?
Za sada ne postoji konkretan lek za ekcem, ali postoje različite strategije pomoću kojih se simptomi mogu ublažiti. Više o njima saznajte u nastavku bloga, koji su stručnjaci iz Dermatološke ordinacije DIVA Medical pripremili za vas.
Hidratacija kože
Redovno hidriranje kože je esencijalno za kontrolu ekcema. Korišćenje emolijensa (hidratantnih krema i masti) može pomoći u očuvanju vlažnosti kože i smanjenju svraba.
Preporučuje se nanošenje hidratantne kreme odmah nakon kupanja kako bi se zadržala vlaga u koži.
Medicinske kreme i masti
Na početku, vaš lekar će vam preporučiti da koristite kortikosteroidne kreme, koje pomažu u smanjenju upale i svraba. Važno je koristiti ih prema uputstvima dermatologa jer preterana ili nekontrolisana upotreba može dovesti do nuspojava.
Takođe, u dogovoru sa svojim dečiim dermatologom, možete koristiti i antihistaminike, koji mogu pomoći u smanjenju svraba, posebno noću.
Antibiotici
Ako ekcem postane inficiran, što se može dogoditi usled stalnog češanja, lekar može prepisati oralne ili topikalne antibiotike kako bi se borili protiv infekcije.
Nega dečije kože sklone ekcemu
Pored medicinskih tretmana, postoje i svakodnevne mere koje mogu pomoći u držanju ekcema pod kontrolom i sprečavanju pogoršanja simptoma. Neke od njih su sledeće:
- Izbegavajte sapune, deterdžente i proizvode za negu kože koji sadrže hemikalije i supstance koje mogu iritirati kožu. Koristite isključivo blage proizvode namenjene nezi osetljive dečije kože, preparate na prirodnoj bazi i one za kožu sklonu atopiji, koje je preporučio vaš dermatolog.
- Za svoje dete birajte odeću od prirodnih materijala, kao što je pamučna odeća, koja je mekana i ne iritira kožu kao što to mogu sintetika ili vuna.
- Kupanje u mlakoj vodi koje može pomoći u očuvanju vlažnosti kože.
- Osušite kožu tapkanjem. Umesto trljanja peškirom, nakon kupanja i umivanja, kožu deteta osušite tapkanjem kako biste izbegli dodatno iritiranje.
- Kontrolišite temperaturu i vlažnost vazduha. Suv i topao vazduh može pogoršati simptome ekcema. Korišćenje ovlaživača vazduha može pomoći u održavanju optimalne vlažnosti u prostoriji.
- Izbegavajte pregrevanje prostorija u kojima boravite i previše odeće, jer mogu dovesti do prekomernog znojenja znojenje. Prekomerno znojenje može izazvati svrbež i pogoršati simptome ekcema.
Zaključak
Ekcem kod dece je hronično stanje koje može biti vrlo neprijatno i izazvati nelagodnost za samo dete i zabrinutost kod roditelja.
Prepoznavanje simptoma i pravovremeno reagovanje na njih su od izuzetnog značaja zbog čega je važno da se na prve znake ekcema javite odabranom dečijem dermatologu.
Uz pravilnu negu kože, korišćenje medicinskih tretmana i izbegavanje iritanata, moguće je značajno ublažiti simptome ekcema.
Ako sumnjate da vaše dete ima ekcem, konsultujte se sa dečijim dermatologom u dermatološkoj ordinaciji Diva Medical kako biste dobili tačnu dijagnozu i personalizovane preporuke za tretiranje simptoma i negu kože, koja će najbolje odgovarati potrebama vašeg deteta.