Laserska epilacija: Odgovori na sva vaša pitanja
Da li je štetna laserska epilacija?
Laserska epilacija je medicinska procedura trajnog uklanjanja neželjenih dlačica sa površine lica i tela. Lasersko uklanjanje dlaka je neinvazivna metoda odobrena od strane FDA koja selektivno cilja pigment unutar folikula dlake koju uništava u fototermolitičkom procesu ostavljajući okolne strukture kože intaktnim.
Laserska epilacija je samim tim izuzetno bezbedna procedura za pacijenta tj. ograničena je samo na folikul dlake.
Toplota koja se oslobađa prilikom fototermolize trajno uništava strukture folikula sa stem ćelijama istog, samim tim laserska epilacija predstavlja metodu trajnog uklanjanja dlake.
Koliko tretmana laserske epilacije je potrebno za postizanje željenog efekta?
Prilikom određivanja broja tretmana bitno je pacijenta obavestiti da laserski snop najbolje deluje na folikule u aktivnoj fazi rasta dlake.
Ciklus dlake ima tri faze: aktivna, faza mirovanja i faza ispadanja dlake koje se međusobno smenjuju. U skladu sa smenama navedenih fizioloških ciklusa dlake, karakterističnih za svaku regiju tela pojedinačno, planiraju se vremenski razmaci između tretmana i broj istih. Preporučeni broj tretmana je 4-5 računajući da prilikom svakog tretmana bude uništeno 30 posto folikula površine na kojoj se radi trajna epilacija.
Vremenski razmaci između laserskih tretmana uklanjanja dlačica na licu su 4-6 nedelja a za telo 6-8 nedelja.
Na kojim regijama može da se radi lasersko uklanjanje dlaka?
- ruke
- nausnice
- obrazi
- zulufi
- brada
- vrat
- ramena
- grudi
- stomak
- prepone
- noge
Dve nedelje pre i posle planirane laserske epilacije zabranjeno je direktno izlaganje Suncu i obavezna je upotreba zaštitnog faktora 50.
Kroz upitnik koji pacijent popunjava lekar dobija adekvatne informacije o hroničnim bolestima, stanjima i terapiji pacijenta koja bi eventualno uticala na efikasnost tretmana.